Problemy ze wzwodem to częsta przypadłość wśród mężczyzn, jednak nieprawdą jest, iż dotyka jedynie tych starszych. Coraz częściej mówi się o młodych mężczyznach, około 30 i przed 40 rokiem życia, cierpiących na problemy z potencją. Poniższy artykuł przybliży przyczyny występowania tego zaburzenia oraz posłuży jako wskazówka na temat tego, jak sobie z tym radzić oraz jakie są możliwości leczenia.
Przyczyny problemów z erekcją u młodych mężczyzn
Problemy z utrzymaniem wzwodu w tym wieku mogą mieć przeróżne podłoże. Natomiast pewnym jest, że silnie oddziałują na psychikę takiego mężczyzny i negatywnie wpływają również na inne aspekty życia. Nie można jednak wykluczyć, że zaburzenia u mężczyzn pojawiają się jedynie przez wzgląd na kwestie fizyczne bądź psychiczne, ponieważ za tym zjawiskiem może stać poważna choroba. Psychogenne źródła problemów ze wzwodem u młodych mężczyzn mogą być związane z inicjacją seksualną, ale nierzadko mają charakter nabyty. Zazwyczaj wiążą się z kompleksami i brakiem doświadczeń seksualnych, a także ich źródłem są kompleksy oraz niskim poczuciem własnej wartości i niską samooceną. Warto także podkreślić, iż problemy z potencją mogą być związane z przeżywaniem permanentnego stresu, przemęczeniem, nerwicami, a często bywają nawet wynikiem niewystarczającej ilości snu. Impotencja, na którą cierpi młody mężczyzna mniej-więcej od 30. do 40. roku życia może być także związana z traumatycznymi przeżyciami, do których zaliczyć można, np. wcześniejsze niepowodzenia seksualne oraz molestowanie. Przyczyną impotencji u młodych mogą być także choroby. W tym znaczeniu wyróżnia się kilka z nich, które mogą mieć bezpośredni wpływ na problemy ze wzwodem. Są to:
-
Problemy z układem krążenia – m.in. wysokie ciśnienie bądź miażdżyca.
-
Cukrzyca, ponieważ wysoki poziom glukozy we krwi ma negatywny wpływ na stan naczyń krwionośnych.
-
Zaburzenia hormonalne, głównie z niskim poziomem testosteronu lub zwiększoną produkcją prolaktyny.
Dodatkowo, problemy ze wzwodem mogą bezpośrednio wynikać z przyjmowania steroidów i niektórych leków. Należy także podkreślić, iż kłopoty z potencją często towarzyszą chorobom powodującym zmęczenie i osłabienie. Z tego powodu problemy ze wzwodem mogą pojawić się nad podczas zwykłego przeziębienia czy kataru.
Ponadto, przyczyny słabej potencji w młodym wieku mogą być ściśle związane z niezdrowym stylem życia. Najczęściej za zaburzenia erekcji w tym wieku odpowiada otyłość, niewłaściwa dieta oraz używki – palenie papierosów czy nadmierne spożywanie alkoholu.
Leczenie problemów ze wzwodem u młodych mężczyzn
Problemy z wzwodem u młodych mężczyzn powinny być skonsultowane z lekarzem. Jedynie dokładny, szczegółowy wywiad lekarski będzie w stanie umożliwić poznanie przyczyny słabego wzwodu bądź jego braku. W przypadku, kiedy zaburzenia wzwodu mają podłoże psychogenne, lekarz kieruje pacjenta do psychologa. Natomiast w przypadku, kiedy problemy z erekcją związane są z chorobami, koniecznym jest wyeliminowanie źródła problemu i zastosowanie odpowiedniego leczenia.
Mężczyźni, którzy na co dzień zmagają się z silnym stresem mogą rozpocząć suplementację tabletkami na potencję, które dostępne są w aptekach bez recepty. Farmaceutyki przyjmowane na krótko przed odbyciem stosunku poprawiają jakość erekcji i wzwodu, tym samym umożliwiają odbycie satysfakcjonującego zbliżenia. Ogromną popularnością wśród mężczyzn cieszy się Viagra i leki zawierające sildenafil. Pozytywne efekty wpływające na poprawę wzwodu mają także tabletki zawierające l-argininę, ponieważ te związek znacząco wpływa na zwiększenie produkcji tlenku azotu, co przekłada się na większy dopływ krwi do członka. Należy jednak podkreślić, że przyjmowanie leków na potencję powinno być pod ścisłą kontrolą lekarza oraz wcześniej omówione z nim podczas wizyty. Pozwoli to na wykluczenie niepożądanych skutków ubocznych.
Brak potencji w młodym wieku – profilaktyka
Jeśli chcemy, aby w naszej sypialni wszystko przebiegało zgodnie z najśmielszymi fantazjami każdy mężczyzna powinien zadbać o zdrowy i higieniczny styl życia. Zdaniem seksuologów na sprawność seksualną źle wpływają bardzo często czynniki środowiskowe, na które sami mamy wpływ. Czynniki, których powinniśmy przestrzegać to, np.:
-
Prowadzenie aktywnego stylu życia (minimum 30 minimum ruchu w ciągu dnia).
-
Unikanie zbyt długiego siedzenia – zwłaszcza z rozgrzanym laptopem na kolanach,
-
Długie, gorące kąpiele w wannie należy zamienić na chłodniejszy prysznic.
-
Rzucenie palenia papierosów.
-
Mocny alkohol zamienić na lampkę wina, wypijaną sporadycznie.
-
Zmienić dietę pełną pustych kalorii, na rzecz takiej, w której będą warzywa, owoce, ryby i produkty zbożowe z pełnego przemiału.
Warto także pamiętać, że praca nie jest najważniejsza, a regularne badania cholesterolu, cukru i ciśnienia są koniecznością.
Najbardziej narażoną na kłopoty z erekcją grupą zawodową są amatorzy kolarstwa. Zalecamy kupić sobie specjalnie wyprofilowane siodełko i odpowiednie ubrania.
Podsumowanie
Po przeczytaniu nasuwają się same fakty, które dla wielu z Was będą pokrzepiające. Można temu zapobiegać, można nawet to leczyć! A gdy będzie potrzeba, to i psycholog w sposób rozsądny przedstawi sytuację i pomoże znaleźć inną ścieżkę rozwiązania. Gdy porozmawiasz o tym szczerze ze swoim partnerem, na pewno i od niego uzyskasz wsparcie.