Najczęstsze przyczyny suchości pochwy podczas stosunku

Powiązane artykuły

Suchość pochwy często kojarzona jest z wiekiem menopauzalnym, co jest dużym błędem. Owszem, w tym okresie kobiety są szczególnie narażone na nadmierną suchość, co spowodowane jest zmieniającym się poziomem hormonów, jednak prawdą jest, iż ten problem dotyka kobiet w każdym wieku. Współcześnie istnieje wiele metod, dzięki którym problem suchości pochwy zostaje zniwelowany. Są to w większości preparaty bez recepty, łatwo dostępne na rynku, a jednak przywracające kobietom pewność siebie i pomagające odzyskać radość z seksu. 

Antykoncepcja hormonalna

Na wstępie warto zaznaczyć, że wiele kobiet podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej doświadcza poprawienia jakości życia seksualnego – dzieje się tak za sprawą mniejszej obawy o niechcianą ciążę, zmniejszenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz skąpe krwawienia, występujące zamiast regularnej miesiączki. Psychika i spokój ducha odgrywają tutaj najważniejszą rolę. 

Jednak każda z kobiet powinna być poinformowana o wystąpieniu skutków ubocznych, do których zaliczamy m.in. suchość pochwy podczas stosunku.  Prawdopodobnie spowodowane jest to faktem, iż sprzyjające nawilżeniu pochwy estrogeny i testosteron są mniej skuteczne w środowisku działania tabletki antykoncepcyjnej. Poziom obydwu hormonów spada, przez co dochodzi do zmniejszenia ilości wydzieliny pochwowej. 

Stres i lęk

Ten akapit po części wiąże się z tym, o czym wspominaliśmy w tekście wyżej – nie jesteśmy w stanie wzbudzić w sobie podniecenia, gdy stresujemy się np. niechcianą ciążą bądź problemami dnia codziennego. W takich sytuacjach ciężko mówić o warunkach sprzyjających pobudzeniu i nawilżeniu.

Leki, w szczególności antydepresyjne

Na ulotkach wielu leków (w tym pigułek antykoncepcyjnych, o których wspominaliśmy wcześniej) znajdziemy informację mówiącą, że skutkiem ubocznym ich stosowania może być suchość pochwy. W przypadku leków antydepresyjnych może dochodzić do zaburzenia gospodarki hormonalnej, więc brak nawilżenia nie dziwi. Również długotrwałe leczenie antybiotykami może negatywnie wpływać na ten aspekt życia. Flora bakteryjna jest zaburzona w takim przypadku. 

Niezgodność pobudzenia

Czasami czujesz, że jesteś już gotowa na seks, ale ciągle jesteś sucha? Nie ma w tym nic dziwnego. Możemy mówić również o sytuacji analogicznej, gdy jesteś mokra, ale po prostu nie masz ochoty na seks. Nazywa to niezgodnością pobudzenia. Zdarza się, że ciało reaguje inaczej niż nasza psychika, jednak przede wszystkim powinniśmy sugerować się gotowością emocjonalną na zbliżenie.

Życie codzienne

Jeśli żaden z powyższych podpunktów nie dotyczy Ciebie – zastanów się, która czynność życia codziennego może wpływać na występującą u Ciebie suchość pochwy. Stosowane na co dzień produkty – mydło, płyn do prania, proszek, perfumy itp. zawierają substancje chemiczne zmieniające pH skóry, również to występujące wokół sromu. Zastanów się, czy zmiana codziennych nawyków nie rozwiąże Twojego problemu. 

Czym i jak nawilżać pochwę?

Dyskomfort i ból pojawiający się podczas stosunku mogą zniechęcać, jednak jak pisaliśmy na wstępie – istnieje wiele metod skutecznie niwelujących ten problem. 

Warto zatem zaopatrzyć się w lubrykant. Istnieją preparaty na bazie wody, sylikonu oraz gliceryny. W przypadku problemu z suchością pochwy podczas stosunku najbezpieczniej będzie wybrać te na bazie wody. Lubrykanty na bazie sylikonu znajdują swoje zastosowanie w przypadku seksu analnego.

Jeśli nie chcesz używać lubrykantów, pomyśl o globulkach dopochwowych. Te z nich, które nie są przepisywane przez lekarza zawierają substancje sprzyjające nawilżeniu śluzówki w pochwie – np. kwas hialuronowy. 

Alternatywą dla globulek dopochwowych mogą być również kremy dopochwowe, które stosuje się kilka razy w tygodniu. 

Co zrobić, gdy problem nie znika?

Jeżeli stosowanie wyżej wymienionych produktów nie jest skuteczne w Twoim przypadku – warto skonsultować to z lekarzem. Postawi on odpowiednią diagnozę i przeprowadzi badania, które wykluczą infekcję intymną bądź inne nieprawidłowości, których leczenie będzie wymagało zastosowania odpowiedniego, indywidualnego procesu. 

Nie wstydź się rozmawiać z lekarzem o swoim problemie – suchość pochwy podczas stosunku może spotkać każdą kobietę, niezależnie od wieku bądź stylu życia. Seks powinien przynosić radość i spełnienie, a nie powodować ból bądź spadek nastroju, dlatego weź sprawy w swoje ręce i zacznij pozytywne zmiany już od dzisiaj. 

Więcej w tym temacie

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę wpisz tu swoje imię

Popularne artykuły