Seks w ciąży – libido, przeciwwskazania, pozycje 

Powiązane artykuły

Ciąża jest szczególnym czasem w życiu każdej kobiety. W organizmie zachodzą duże zmiany, zmienia się poziom hormonów, a co za tym idzie – zmieniają się potrzeby, również związane te z życiem seksualnym. Niektóre z kobiet całkowicie tracą zainteresowanie seksem, inne wręcz przeciwnie. Warto powiedzieć, że w prawidłowo przebiegającej ciąży nie występują żadne przeciwskazania związane z seksem. W przypadku zagrożonej ciąży należy skonsultować z lekarzem, czy uprawianie seksu będzie bezpieczne dla zdrowia przyszłej mamy. 

Libido ciężarnej

W pierwszym trymestrze ciąży często nie można mówić o żadnym libido – zazwyczaj ciężarne po prostu nie mają ochoty na seks. Dlaczego tak się dzieje? Zwykle związane jest to z przykrymi dolegliwościami, które towarzyszą na początku ciąży, czyli nudnościami, wymiotami czy dużą tkliwością piersi. Co ciekawe, u kobiet, u których nie odnotowano tych dolegliwości w pierwszych trzech miesiącach trwania ciąży, ochota na seks bywa jeszcze większa niż przed nią. Drugi trymestr ciąży wiąże się z tym, że dolegliwości ustępują, a libido wzrasta. Wartym uwagi jest fakt, iż narządy płciowe w tym wyjątkowym okresie cechują się większym ukrwieniem – co to może oznaczać? Doznania seksualne mogą być spotęgowane!

Pozycje seksualne dla ciężarnych

Nie ma spisu konkretnych pozycji na temat tego, jakie pozycje seksualne są wskazane w ciąży. Należy jednak pamiętać o wygodzie obojga partnerów i dostosować pozycje do rosnącego brzucha partnerki. Ucisk na brzuch oraz napieranie na żyłę główną są niewskazane. Z tego powodu lepiej, by partnerka ograniczyła pozycje, w których leży na plecach, np. pozycja misjonarska, a wybrała te, w których jest nad partnerem bądź leży skierowana do niego bokiem. Idealne zatem będą pozycje: na kowbojkę, na odwróconą kowbojkę, na łyżeczkę czy na jeźdźca. 

Suchość pochwy w ciąży

Wiele przyszłych mam zmaga się w pierwszych miesiącach ciąży z suchością pochwy. Spowodowane jest to zmianami zachodzącymi w organizmie. O żelach i lubrykantach pisaliśmy tutaj. Nadmierna suchość utrudnia zbliżenia, a nawet powoduje, że stają się dyskomfortowe i bolesne. Dlatego wiele ciężarnych sięga po żele nawilżające lub lubrykanty, które zawierają m.in. kwas hialuronowy. Zawsze przed zakupem żelu warto się upewnić, czy będzie on bezpieczny dla kobiet w ciąży – najlepiej, gdy w tym okresie postawimy na produkty bezzapachowe oraz niezawierające konserwantów, mogących negatywnie wpłynąć na naturalne środowisko pochwy. 

Przeciwwskazania do współżycia w ciąży

Na początku wspomnieliśmy, że podczas prawidłowo przebiegającej ciąży nie ma żadnych przeciwwskazać. W niektórych przypadkach należy jednak zachować wstrzemięźliwość seksualną. Zaliczamy do nich, np.:

– ciążę zagrożoną poronieniem, 

– krwawienie z dróg rodnych,

– przodujące łożysko,

– nawracające infekcje dróg moczowo-płciowych,

– odpłynięcie płynu owodniowego,

– ciąża mnoga (wymagana dodatkowa konsultacja z lekarzem),

– skrócenie szyjki macicy zagrożone porodem przedwczesnym.

Warto pamiętać, że jeśli po stosunku przez kilka dni będą utrzymywały się takie objawy jak: brunatno-czerwona wydzielina z pochwy, ból w podbrzuszu czy skurcze brzucha – należy zgłosić się do lekarza. 

Podsumowanie

Seks w ciąży nie jest zakazany, wręcz przeciwnie – jeśli zdrowie ciężarnej na to pozwala, jest czynnikiem wpływającym dobrze zarówno na jej zdrowie fizyczne, jak i psychikę. Od lat trwają badania prowadzone przez ginekologów i położników, które udowadniają, że u kobiet uprawiających seks w trakcie ciąży występowało mniej powikłań, a poród przebiegał znacznie sprawniej. Jest to spowodowane tym, że seks wpływa na regularne trenowanie mięśni dna miednicy. Jeżeli Twoje libido nie spadło, a lekarz nie widzi przeciwwskazań do współżycia – korzystaj z tego! Doświadczenia seksualne w ciąży to zupełnie inna kategoria doznań.

Więcej w tym temacie

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę wpisz tu swoje imię

Popularne artykuły