Wazektomia – wszystko, co musisz wiedzieć o tym zabiegu

Powiązane artykuły

Wazektomia jest jedną z najskuteczniejszych metod męskiej antykoncepcji (skuteczność sięga 99,9%). Jej głównym celem jest blokada drożności nasieniowodów, której skutkiem będzie uniemożliwienie poruszania się plemników. Jeżeli wiesz, że nie chcesz mieć już więcej dzieci bądź nie możesz ich mieć ze względów zdrowotnych – ten artykuł jest dla Ciebie. 

Czym jest wazektomia?

Sam zabieg nie jest skomplikowany – wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, a jego czas to około 60 min. Dla zobrazowania – nasieniowód ma długość około 50 centymetrów, a jego grubość porównywana jest do wkładu do długopisu. Przecięcie nasieniowodów nie powoduje, że mężczyzna traci sprawność seksualną. Może uprawiać seks jak dotychczas, jednak w jego spermie nie będzie już plemników. Jak wspomnieliśmy, jest to jedna z najskuteczniejszych metod męskiej antykoncepcji, jednak nie działa od razu. Przez trzy miesiące po zabiegu należy uprawiać seks z dodatkowym zabezpieczeniem – czyli prezerwatywą – ponieważ w nasieniu wciąż mogą znajdować się aktywne plemniki. Po upływie zalecanego przez lekarza czasu koniecznie jest badanie nasienia, aby wykluczyć obecność plemników. 

Dwie metody wazektomii

Obecnie wyróżnia się dwie metody wykonania zabiegu podwiązania nasieniowodów – tradycyjny oraz bez skalpela. 

– WBS (wazektomia bez skalpela) – użycie skalpela podczas zabiegu nie jest konieczne, ponieważ polega on na rozwarstwieniu skóry. Nie zakłada się również szwów, a sama blizna pozabiegowa jest praktycznie niezauważalna.

– TV (total vasectomy) – podwiązanie nasieniowodów, na które lekarz zakłada podwójne, nierozpuszczalne szwy. 

Wady i zalety wazektomii

Ten zabieg – jak każdy inny – ma swoje jasne i ciemne strony. 

Największe zalety, które przypisuje się wazektomii to:

  1. Wysoka skuteczność – po tym zabiegu szanse zajścia w ciążę są niemalże zerowe.
  2. Pozwala cieszyć się seksem w każdym momencie – nie musimy myśleć o dodatkowym zabezpieczeniu.
  3. Poprawia komfort psychiczny.
  4. Nie zaburza gospodarki hormonalnej, dzięki czemu libido jest unormowane oraz nie pojawiają się wahania nastroju ani nie zmienia się masa ciała.
  5. Jednorazowy zabieg, który nie wymaga powtarzania. 

Wady zabiegu:

  1. Odwracalność wazektomii jest możliwa, jednak nie zawsze jest skuteczna. 
  2. Po zabiegu mogą wystąpić: ból, krwawienie, obrzęk.
  3. Cena zabiegu jest wysoka – około 2000 zł.
  4. Zabieg niesie ze sobą ryzyko powikłań – tak jednak jest podczas każdej ingerencji chirurgicznej.
  5. Przeprowadzenie zabiegu nie zapobiega zarażeniu chorobami przenoszonymi drogą płciową. 
  6. Ziarniniak nasienia, czyli sperma o nieregularnym, grudkowatym kształcie. Zwykle nie daje objawów, prócz znacznego dyskomfortu jąder. 

Odwracalność wazektomii, czyli rewazektomia

Głównym celem zabiegu jest doprowadzenie do niepłodności u mężczyzny. Po wykonaniu wazektomii w męskim nasieniu nie stwierdza się obecności plemników. Są one produkowane, jednak ich magazynowanie odbywa się w nadjądrzach, gdzie są samoistnie wchłaniane przez organizm. Trzeba traktować ten zabieg poważnie, jako trwały. Istnieje metoda rewazektomii, jednak nie mamy gwarancji, że będzie ona skuteczna, a płodność zostanie przywrócona. Odtworzenie ciągłości nasieniowodów jest znacznie bardziej skomplikowane oraz trudniejsze od ich podwiązania. W przypadku odwracania efektów zabiegu liczy się również czas – im więcej czasu minie od wykonania wazektomii, tym mniejsze są szanse na wykonanie rewazektomii z powodzeniem. 

Kiedy po zabiegu podwiązania nasieniowodów można uprawiać seks?

W przypadku delikatnego seksu np. w pozycji „na łyżeczkę” seks można uprawiać już w 2-3 dobie od zabiegu. Jednak do bardziej żywiołowej aktywności seksualnej możemy wrócić dopiero około 7-10 doby po zabiegu. 

O czym musimy pamiętać?

Chociaż jest to jedna z najskuteczniejszych metod, musimy pamiętać o dwóch kwestiach. Pierwszą z nich jest fakt, iż jak wspominaliśmy – nie działa ona od razu. Całkowite oczyszczenie nasieniowodów z plemników trwa około 3 miesięcy. Po drugie, skuteczność wynosi niecałe 100%, ponieważ istnieje możliwość wystąpienia zjawiska rekanalizacji, czyli odtworzenia ciągłości nasieniowodów, które zaliczamy do powikłań pozabiegowych. 

Podejmując decyzję o wazektomii, rozważmy wszystkie „za” i „przeciw” oraz potraktujmy ten zabieg jako nieodwracalny. Pamiętajmy również o tym, że wywołanie u mężczyzny niepłodności nie pozbawia go męskości, a jedynie odbiera mu możliwość prokreacji. 

Więcej w tym temacie

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę wpisz tu swoje imię

Popularne artykuły