Niedopasowanie seksualne – czym jest? Jak sobie z nim radzić?

Powiązane artykuły

Niedopasowanie seksualne należy traktować poważnie, ponieważ problem ten może eskalować i skutkować rozpadem związku. Nie jest to jednak coś, przez co od razu relację należy przekreślać. Może ono wynikać z bardzo wielu czynników, tak więc warto zadać sobie pytania: Jak rozpoznać niedopasowanie seksualne? Jak sobie radzić z niedopasowaniem seksualnym? 

To problem, o którym słyszy się coraz częściej, ponieważ seks przestaje być tematem tabu. Za główne przyczyny niedopasowania seksualnego uznaje się: zbyt duże różnice anatomiczne między kochankami, zbyt odmienny temperament, różne fantazje seksualne, aktywność seksualna o różnych porach dnia bądź rozbieżne orgazmy. 

Jak wspomnieliśmy niedopasowanie seksualne może wynikać z wielu rzeczy. Jeśli wykażemy chęci, to nad wieloma z nich będziemy w stanie pracować. Warto pamiętać, że nie rodzimy się z gotowym pakietem umiejętności seksualnych, tylko tak jak czytania, uczymy się ich w ciągu życia, odkrywamy i poznajemy. 

Jak rozpoznać ewentualne niedopasowanie seksualne?

1 – Niezadowolenie z anatomii partnera 

Z naturą nie wygrasz, ale można jej pomóc. Jeżeli pomiędzy członkiem a pochwą występuje zbyt duża dysproporcja – może być to problem. Abstrahując od tego, o jakim odchyleniu anatomicznym mowa, może być ono związane z niewystarczającą stymulacją, o którym świadczą, np. ból podczas stosunku bądź nieodczuwanie przyjemności. Właściwa pozycja, w której partnerka ma zaciśnięte uda, spowoduje zaciśnięcie pochwy, tym samym zmniejszając głębokość penetracji. Rozwiązania takich problemów da się wypracować. 

2 – Brak satysfakcji z seksu oraz brak orgazmów

Nie spodziewajmy się fajerwerków i utraty oddechu przy każdym seksie. Jeśli sporadycznie zdarza się, że ich nie ma oraz nie odczuwamy satysfakcji – zdarza się. Codzienność przytłacza, a z emocjami ciężko wygrać. Złe samopoczucie również znacząco wpływa na odczuwanie przyjemności. Jeśli jednak osiągnięcie orgazmu jest wręcz niemożliwe – to niepokojący sygnał alarmowy. Z niedopasowaniem jednak nie wiążą się kompleksy – to problem tkwiący w psychice naszej, a nie partnera. 

3 – Odmienność temperamentów 

Zdarza się, że jednemu z partnerów seks nie jest potrzebny do życia, a drugiemu wręcz przeciwnie – daje dużo radości i spełnienia w związku. Gdy tak się dzieje, często jeden z partnerów przez ciągłe inicjowanie zbliżeń lub unikanie ich przez drugą osobę, odczuwa odrzucenie, a wręcz upokorzenie. W takich związkach dochodzi z czasem do mechanicznych zbliżeń, w których nie ma mowy o romantyzmie i żaden z partnerów nie odczuwa satysfakcji. 

4 – Egoizm w łóżku

Nastawienie wyłącznie na realizację swoich potrzeb i zachcianek łóżkowych szybko prowadzi do wypalenia się jednej ze stron związku. Jeśli jedna strona nie dba o zaspokojenie potrzeb seksualnych drugiej osoby, możemy z pewnością mówić o niedopasowaniu seksualnym. 

5 – Odmienne fantazje seksualne 

Na początku związku, na etapie „badania gruntu” zwykle nie jest ciężko o fajerwerki oraz żaden z partnerów nie mówi otwarcie o swoich – wszystkich – fantazjach seksualnych. Z czasem, gdy wkrada się rutyna i poznajemy się lepiej, może okazać się, że nasze pragnienia są kompletnie odmienne. Zderzenie fantazji osoby marzącej o seksie grupowym z oddanym monogamistą może mieć negatywne skutki dla związku, ponieważ żadna ze stron nie będzie spełniona. Warto o tym rozmawiać już na starcie, by unikać niedomówień oraz poczucia braku możliwości realizacji pragnień seksualnych. O rozmowie z partnerem na temat fantazji seksualnych pisaliśmy tutaj.

Niedopasowanie seksualne = koniec związku?

Niedopasowanie w związku nie musi oznaczać stałego problemu, który zrujnuje całe nasze wspólne życie. Często to rzecz, która towarzyszy jedynie na wczesnych etapach relacji i bez problemu udaje się wypracować wspólną ścieżkę. Nie jest to też powodem do rozstania, gdy wieloletni związek jest pełen miłości i szacunku. Podstawą rozwiązania tego problemu – jak zresztą każdego – jest rozmowa, wzajemnie słuchanie o swoich potrzebach, akceptacja ich oraz próba realizacji. Czasami wystarczy jasno przedstawić drugiej osobie, na czym nam zależy i okazuje się, że problem, który spędzał nam sen z powiek rozwiązuje się sam. 

Zaraz po rozmowie, która jest podstawą każdego związku, stoi eksperymentowanie. Jeżeli nie znamy czegoś, co lubi druga osoba, dlaczego nie spróbować? Zawsze warto eksperymentować, zaopatrzyć się w gadżety oraz wypracować punkt startowy do dalszych działań. 

Rozmowa nie skutkuje – co wtedy?

Czasami rozmowy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, ponieważ nie mamy wpływu na czyjeś libido. Najczęściej różnice w temperamentach można dostrzec już na początku związku. Często zdarza się również, iż problemy z libido są przejściowe – kłopoty w pracy, stres i nagromadzenie emocji nie wpływają dobrze na samopoczucie, więc seks w takim przypadku może być ostatnią rzeczą, na którą dana osoba ma ochotę. Ciężko również o wysoki poziom libido, gdy w związku po prostu się nie układa. Nagromadzenie niewyjaśnionych spraw, brak poczucia bezpieczeństwa oraz ogólne obawy znacznie je obniżają. 

Warto także poznać swój cykl seksualny. Zdarza się, że sami nie potrafimy rozpoznać, co dokładnie wpływa na nasz popęd. Zwróć uwagę, kiedy odczuwasz największe podniecenie – wieczorem czy tuż po przebudzeniu? Takie aspekty również warto brać pod uwagę. Brak ochoty na seks w danej chwili, nie oznacza również, że ona za moment się nie pojawi – rozbudź partnera elementami gry wstępnej, pocałunkami bądź seksem oralnym. 

Wizyta u seksuologa

Wizyty u seksuologa obecnie są znormalizowane – nie ma w tym nic wstydliwego, specjalista jak każdy inny. I bardzo dobrze! Gdy żadna znana Wam metoda nie przynosi skutku i czujecie, że problem leży głębiej – wybierzcie się do seksuologa. 

Podsumowanie

Nie należy porzucać związku, bo wydaje nam się, że jesteśmy niedopasowani seksualnie. Na to wpływa wiele czynników, które przy chęciach i zaangażowaniu będzie można wspólnymi siłami wyeliminować. Przede wszystkim – nie zamykajcie się na siebie, rozmawiajcie i dzielcie swoje troski między siebie. Komunikacja w związku jest kluczem do sukcesu. 

Więcej w tym temacie

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę wpisz tu swoje imię

Popularne artykuły