Parada Równości – dlaczego warto brać w niej udział?

Powiązane artykuły

Dlaczego warto brać udział w Marszu Równości? Czym jest Parada Równości? Skąd pomysł utworzenia Parady Równości? Kto może w niej iść? O tym opowiemy w poniższym artykule. 

Czym jest Parada/Marsz Równości?

Najogólniej mówiąc są to imprezy plenerowe, podczas których celebruje się akceptację społeczną (oraz własną!) lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz transpłciowych, queer (LGBT), a także ich osiągnięcia i przysługujące im prawa. Wydarzenia czasami pełnią również charakter demonstracyjny – przeciwko dyskryminacji, a w obronie spraw mniejszości, takich jak np. małżeństwa jednopłciowe. 

Większość wydarzeń odbywa się co roku, najczęściej w czerwcu, i służy upamiętnieniu zamieszek Stonewall, które wybuchły 28 czerwca 1969 r. Właśnie tutaj datuje się początek walki o prawa osób LGBT. 

Parada Równości w Polsce

Pierwsza Parada Równości w Polsce miała miejsce w Warszawie już ponad 20 lat temu – w roku 2001. Na początku była niewielką manifestacją. Z czasem jednak stała się najważniejszym świętem wszystkich osób, dla których równość, wolność oraz wzajemna tolerancja są wartościami nadrzędnymi. 

Pomysłodawcą Marszu Równości był ks. Bp Szymon Niemiec – były prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek na Rzecz Kultury w Polsce. Grono założycieli składało się również m.in. z: fotografki Agaty Grządek, artysty Roberta Ciepielę, aktora Miłosza Rodziewicza oraz działacza społecznego Krzysztofa Szymborskiego. 

Pomysł stworzenia (zorganizowania oraz nadania nazwy) Parady Równości zrodził się podczas wspólnego oglądania reportażu z Gay Pride, odbywającego się w Sydney. Zaraz po pokazie, zorganizowanym w jednym z nieistniejących już klubów gejowskich, w tym gronie pojawiła się myśl o przeniesieniu idei przemarszu sprzeciwiającego się dyskryminacji (o czym pisaliśmy wyżej) do Polski! 

Obecnie Parady Równości organizowane są w całej Polsce, w mniejszych i większych miastach. Jest to coroczne, huczne i radosne wydarzenie. 

Co było głównym założeniem twórców Parady Równości?

Głównym założeniem twórców Marszu Równości było to, aby nie była jedynie dla gejów i lesbijek, ale by stała się ogólnopolskim manifestem wszystkich, dla których bliskie są idee równości, wolności oraz tolerancji. Stąd również wzięła się nazwa marszu – „Parada Równości”.

Co ze sobą zabrać na Paradę Równości?

Być może jeszcze nigdy nie byłeś na Paradzie Równości i dopiero jesteś przed tym tęczowym wydarzeniem. Materiały pokazywane w telewizji przepełnione są tęczą i kolorami. Jednak czy to konieczne? Nie. Oczywiście, jeżeli masz ochotę wziąć ze sobą flagę bądź inny gadżet będący jasnym symbolem, w jakim celu znajdujesz się akurat w tym miejscu i dniu – weź go ze sobą! Pamiętaj jednak, że nie jest to konieczne. Wystarczy Twoja obecność i obecność w pokojowej walce o słuszną sprawę. 

Gdzie znajdę informację o dokładnym terminie Parady odbywającej się w moim mieście?

W tym przypadku z pomocą spieszy Stowarzyszenie „miłość nie wyklucza”, które na stronie stowarzyszenia miłość nie wyklucza podaje harmonogram imprez. Jeżeli nie odpowiada Ci data, kiedy Parada Równości będzie odbywała się w Twoim mieście – poszukaj w jego okolicach!

Dlaczego warto wziąć udział w Paradzie Równości?

Dlaczego warto? Chociażby dlatego, że jest to walka w słusznej sprawie. Jeżeli jesteś osobą, która wspiera wzajemną tolerancję, równość oraz wolność, to będąc na Paradzie, znajdziesz się we właściwym dla Ciebie miejscu. Nie musisz brać ze sobą flagi ani się przebierać, jeżeli tego „nie czujesz”. Po prostu bądź – zaznacz swoją obecność, wesprzyj innych. Jak pisaliśmy wcześniej to miejsce dla każdego, niezależnie od tego, czy jesteś hetero, homo, czy trans. 

Podsumowanie

Żyje się łatwiej i lepiej, gdy czujemy się akceptowani i wspierani w naszych wyborach. Czy tak naprawdę nie walczymy o to każdego dnia? Zależy nam na tym, byśmy swobodnie mogli przedstawiać własne poglądy oraz realizować się w życiu rodzinnym, niezależnie od tego, jak schemat rodziny wygląda – czy żyjesz w małżeństwie jednopłciowym, czy powszechnie znanym schemacie małżeńskim. To pokojowe wydarzenie, więc nie musisz bać się o swoje bezpieczeństwo. Poczułeś ulgę i spokój? Właśnie do tego ma prowadzić Parada Równości – do stałego odczuwania spokoju i akceptacji, które będą codziennością osób z mniejszości. 

Więcej w tym temacie

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę wpisz tu swoje imię

Popularne artykuły