Voces Gaudii – pierwszy w Polsce chór LGBTQIA

Powiązane artykuły

Voces Gaudii to pierwszy w Polsce chór LGBTQIA zrzeszający osoby nieheteronormatywne i ich przyjaciół, którego celem jest budowanie mostów za pomocą muzyki. Założony przez Miszę Czerniaka chór oraz działające przy chórze stowarzyszenie tworzą bezpieczną przestrzeń, pozwalającą na swobodne wyrażanie swoich poglądów, dzielenie się pasją do śpiewu oraz działania na rzecz tęczowej społeczności. Misją chóru jest zaangażowanie osób nieheteronormatywnych w działania kulturalne i społeczne. Bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv zaprasza do obejrzenia dokumentu „Voces Gaudii – pierwszy w Polsce chór LGBTQIA”, który przybliża wyzwania, z jakimi mierzą się osoby nieheteronormatywne.

W Polsce w XXI wieku osoby LGBTQIA bywają nadal piętnowane za to, że nie mieszczą się w tradycyjnie pojmowanych normach społecznych. Bywa, że doświadczają wykluczenia, a nawet przemocy. W Polsce część regionów jest zdecydowanie konserwatywna, dlatego szczególnie tu ujawnianie odmiennej orientacji seksualnej jest trudnym doświadczeniem. W 2019 roku niektóre gminy podjęły uchwały o ustanowieniu „stref wolnych od LGBT”. Chór Voces Gaudii przeciwstawia się dyskryminacji, afirmuje wolność, miłość i równość społeczną, dlatego od 2014 roku angażuje się w ważne wydarzenia i manifestacje na rzecz społeczności LGBTQIA. Podczas występów, członkowie chóru dzielą się z publicznością swoimi osobistymi przeżyciami i historiami.

Voces Gaudii – pierwszy w Polsce chór LGBTQIA

Reportaż „Voces Gaudii – pierwszy w Polsce chór LGBTQIA” dostępny na bezpłatnej platformie ARTE.tv przedstawia kulisy koncertu, który odbył się w Lublinie – koncertu, który okazał się szczególnie trudnym przedsięwzięciem. Członkowie chóru napotkali na przeszkody już na etapie poszukiwania przestrzeni, w której mogliby zaśpiewać. – Pomysł, że chcemy dać koncert w „mieście wolnym od LGBT”, gdzie nie toleruje się osób queerowych, mnie trochę przeraża. Chcemy jednak pokazać, że też robimy zwyczajne rzeczy, śpiewamy i tańczymy – mówi w filmie dyrygent i założyciel chóru, Misza Czerniak. Inicjatywa występu w tym mieście z jednej strony miała na celu przełamanie barier i przeciwstawienie się atmosferze strachu, jaką mogą wzbudzać działania środowisk nacjonalistycznych wobec społeczności LGBTQIA, a z drugiej działanie na rzecz akceptacji i integracji. Członkowie Voces Gaudii podczas koncertu nie tylko dostarczają niesamowitych wrażeń muzycznych swoim słuchaczom, ale również opowiadają swoje indywidualne historie. Zapis przygotowań do koncertu i uczuć, jakie temu towarzyszyły, a także indywidualnych opowieści członków chóru można poznać dzięki reportażowi ARTE.tv dostępnemu na bezpłatnej platformie pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/104429-011-A/re-voces-gaudii-pierwszy-w-polsce-chor-lgbtqia/do 14 listopada 2023 roku.

 

POZOSTAŁE FILMY PORUSZAJĄCE TEMATYKĘ  LGBTQIA W ARTE.TV:

  • Dokumentalna seria „Powstań” dostępna do 12/08/2023

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/099238-013-A/cohu-powstan-1-3/ 

  • Dwuczęściowy reportaż „Płeć Duszy” dostępny do 12/12/2023

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/099238-045-A/plec-duszy-odcinek-1/ 

  • Dokument „LGBT w ukraińskiej armii” dostępny do 10/06/2025 

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/107710-159-A/oczyma-ukrainskich-dziennikarzy/ 

Więcej w tym temacie

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę wpisz tu swoje imię

Popularne artykuły